Maribor postaja mesto prijazno čebelam

Svetovni dan čebel, 20. maj, ki nas ozavešča o pomenu čebel za ekosisteme in človeštvo ter potrebi za njihovo zaščito, obeležujemo tudi v Skupini JHMB in Mestni občini Maribor.

Ob tej pe v prostorih MO Maribor danes potekala novinarska konferenca z naslovom Maribor postaja mesto prijazno čebelam; na njej smo predstavili različne aktivnosti, s katerimi Maribor ustvarja urbano sonaravno okolje, prijazno do opraševalcev.

Župan Aleksander Saša Arsenovič je poudaril podporo MO Maribor projektu Urbano sonaravno čebelarjenje v mestu Maribor, ki se je pričel leta 2024 na pobudo podjetja Mestne nepremičnine iz Skupine JHMB: »V Mestni občini Maribor se zavedamo, kako ključno je ozaveščanje o pomenu čebel za preživetje in obstoj celotnega ekosistema. Z veseljem podpiramo projekt Urbano sonaravno čebelarjenje v mestu Maribor, ki smo ga skupaj s podjetjem Mestne nepremičnine in drugimi javnimi podjetji zagnali lani. Letos smo podprli tudi postavitev učnega čebelnjaka v Kamnici, načrtujemo pa še enega na območju Piramide, financiranega iz participativnega proračuna. V Mariboru skrbimo tudi za kakovostno pašo za opraševalce z uvedbo kasnejše košnje in sajenjem medovitih dreves.«

Na dvorišču MO Maribor tudi nov panj

Urbani panji, kjer čebele pridelujejo med, so lani zaživeli na dvorišču MO Maribor in zemljiščih podjetij v družini Javnega holdinga Maribor (Energetika Maribor, Mariborski vodovod, Marprom, Pogrebno podjetje Maribor in Snaga). Ob današnjem svetovnem dnevu čebel pa je na dvorišču MO Maribor potekala tudi uradna otvoritev novega panja.

Mestni čebelar Maks Selinšek upravlja z urbanimi čebelnjaki skladno s smernicami za upravljanje, ki določajo pravila glede hranjenja čebel, izvajanja zaščitnih ukrepov proti boleznim, točenja medu in drugih skupnih aktivnosti. Vsi urbani panji v MO Maribor, skupno jih je že deset, so v dobrem stanju, imajo zelo močne družine, med 40.000 in 60.000 čebel, in so že sedaj v maju pripravljeni na skorajšnje točenje. Prvo točenje je predvideno konec tega meseca, pričakujemo pa še eno točenje, ki ga bomo opravili po kostanjevi paši.

Za zaposlene medena malica

Generalna skupščina OZN je decembra 2017 podprla predlog Vlade Republike Slovenije, Čebelarske zveze Slovenije in APIMONDIE, da 20 maj postane svetovni dan čebel z namenom prepoznavanja širšega pomena čebel za obstoj našega ekosistema.

»Ob tej priložnosti si tudi v Mestni občini Maribor prizadevamo narediti več za zaščito čebel in drugih opraševalcev, biti aktivnejši pri zagotavljanju biotske raznovrstnosti in zlasti uspešnejši v boju proti svetovni lakoti, pri čemer čebele in drugi opraševalci na svojih krilih nosijo pomembno breme proizvodnje hrane. V MOM in vseh podjetjih Skupine JHMB smo tako danes organizirali medeno malico za zaposlene, ki sestoji iz medu, masla, kruha in jabolk,« je povedala Nataša Matijevič, vodja projekta Urbano sonaravno čebelarjenje v mestu Maribor iz podjetja Mestne nepremičnine, ki si prizadeva za promocijo medu in ozaveščanje o pomenu čebel ter čebelarstva v slovenskem prostoru.

S tem smo počastili naše pridne čebele in naravo, hkrati pa je imela medena malica tudi dobrodelni značaj; sodelavci smo namreč na njej zbirali sredstva za varovanko društva UP-ornik, ki ji želimo s prostovoljnimi prispevki pomagati v težki situaciji.

Na ogled razstava skic panjskih končnic

Projektu se je pridružila tudi Regionalna razvojna agencija (RRA) Podravje – Maribor, ki  je v sodelovanju z MO Maribor, Čebelarskim društvom Maribor, Pedagoško fakulteto Univerze v Mariboru in Osnovno šolo Franceta Prešerna Maribor pristopila k ozaveščanju o pomenu čebel skozi umetnost. V sodelovanju z Oddelkom za likovno umetnost Pedagoške fakultete in OŠ Franceta Prešerna Maribor so nastali umetniški izdelki, ki združujejo umetnost, tradicijo in trajnostno razmišljanje. Njihova dela so na ogled na sedežu RRA Podravje – Maribor, v prostorih SPOT točke, v okviru likovne razstave z naslovom »Panj kot platno – mladi ustvarjajo za čebele« ter tudi na MO Maribor.

»Mladi ustvarjalci so pripravili likovne skice za panjske končnice. V okviru natečaja smo izbrali osem skic, ki od minulega tedna že krasijo novo nameščene panje na strehi RRA Podravje – Maribor. Umetnine ne nosijo le estetske vrednosti, temveč tudi pomembno sporočilo: mladi razumejo pomen čebel in s svojo ustvarjalnostjo prispevajo k oblikovanju mesta, prijaznega do opraševalcev. Razstava je del širših prizadevanj MO Maribor in številnih partnerjev, da s pomočjo umetnosti, izobraževanja in sodelovanja gradimo zavest o pomenu čebel tudi v mestnem okolju,« je poudarila Nataša Ritonija, direktorica Regionalne razvojne agencije Podravje – Maribor.

Policijske čebelice

Poleg omenjenega novega čebelnjaka se na strehi RRA Podravje – Maribor nahaja tudi čebelnjak Policijske uprave Maribor, ki je bil na to lokacijo preseljen pred kratkim, zanj pa skrbi čebelar Branko Uranjek.

Že aprila 2023 so na pašo v Mestni park poletele prve slovenske policijske čebelice, ki so tedaj domovale na stavbi mariborskih policistov, zdaj pa so svoje novo domovanje našle na objektu RRA. Za mariborske policiste je ta medena zgodba veliko več kot le izpolnitev naloge družbene odgovornosti. Čebele nas učijo o sodelovanju in medsebojni pomoči; ti vrednoti sta pri izvedbi projekta povezali zaposlene na policijski upravi, njihove upokojene sodelavce, družinske člane in člane stanovskih organizacij, ki so izjemno veseli, da bodo policijske čebelice zdaj dobile družbo drugih urbanih kolegic.

S projektom Urbano sonaravno čebelarjenje v mestu Maribor, ki ga kot primer dobre prakse z veseljem širimo na nove partnerje, želi mesto še naprej spodbujati sodelovanje, izobraževanje in zavest o pomenu čebel in drugih opraševalcev v urbanem okolju. S širitvijo urbanih čebelnjakov pa je Maribor še korak bliže k želenemu članstvu v Evropski organizaciji čebelarskih mest urbanega čebelarjenja, Bee path Cityes network.